Fager Bits - Nina
Ett barrel-bett i titan som ger stabilitet utan att känslan blir för stum. Nina är också ett perfekt bett att variera med.
Egenskaper
- Passar hästar som:
- är ostadiga i kontakten
- överreagerar vid tygeltag/drar tyglarna ur händerna
- gillar raka/odelade bett, men kan bli stum i sidorna
- har känslig tunga
- lätt får sår
- Bettet är designat att följa hästens naturliga utformning för ett jämnt fördelat tryck i hästens mun och mindre konstant tryck över tungan.
- Mittendelen gör att bettet låser sig i alla riktningar och gör bettet mycket stabilt. Samtidigt kan sidorna röra sig oberoende av varandra vilket ger en mer flexibel känsla än vanliga raka bett.
- Nina går också att använda upp-och-ner, vilket istället ger frihet för lanerna.
- Bettet är i titan och den låga vikten ger en lättare känsla i handen och kvickare respons från dina hjälper. Fagers kirurgiska titan har en överlägsen styrka på över 100 år och är 100% allergivänligt. Materialet är smaklöst och varmt vid beröring för högsta komfort även när det är kallt ute.
- Fagers Baby Fulmer bett har korta parerstänger som är svagt böjda från ansiktet. Stängerna ger mundelen stabilitet och hjälper till med styrningen samtidigt som den lösa ringen ger en flexibel känsla i handen. Ett bra val till de flesta hästar, särskilt unghästar under inridning.
Teknisk beskrivning
- Mundel och Baby Fulmer i titanium (Anoblast™).
- Ringar i rostfritt stål
- Tjocklek, se tabell nedan
- Ringstorlek, se tabell nedan
- Storlek: 105 mm - 145 mm
- Normal i storlek. Är du mellan två storlekar, gå upp
Storlek | Tjocklek | Ring innerdiameter |
105mm | 12mm | 60mm |
115mm | 12mm | 60mm |
125mm | 14mm | 60mm |
135mm | 14mm | 60mm |
145mm | 14mm | 60mm |