Fager Bits serie SALLY - tredelade bett i titan med kopparrulle
För starka och tunga hästar med känsliga mungipor som lätt får sår. Materialet ger en lättare känsla och snabbare respons.
Egenskaper
- Passar hästar som:
- tar för mycket stöd och blir tunga i handen
- aldrig hamnar bakom hand
- har svårt att mjukna och ger en stum känsla
- är något långsamma i respons
- försöker slå sig fri från tryck
- har känslig tunga
- har känsliga mungipor och lätt får sår
- Bettet är designat att följa hästens naturliga utformning för ett jämnt fördelat tryck i hästens mun och mindre konstant tryck över tungan. Formen passar även hästar med stor tunga och/eller låg gom.
- Kopparrullen är högre än sidodelarna och skapar ett punkttryck mot tungan när hästen lägger sig i handen och blir stark, vilket uppmuntrar hästen att återgå till ett mjukare stöd.
- Kopparsmaken ger dessutom ett trevligt sug och ökad acceptans.
- Bettet är i titan och den låga vikten ger en lättare känsla i handen och kvickare respons från dina hjälper. Fagers kirurgiska titan har en överlägsen styrka på över 100 år och är 100% allergivänligt. Materialet är smaklöst och varmt vid beröring för högsta komfort även när det är kallt ute.
- Loose Baucher är Fagers EUIPO-registrerade design med lösa ringar som ger stabilitet och inramning utan att känslan blir för stum i handen. Ett perfekt sidostycke för känsliga hästar med hög och spänd nacke som skyddar både mungiporna och kindtänderna genom att placera trycket längre fram i hästens mun.
Teknisk beskrivning
- Mundel i titanium (Anoblast™) och koppar
- Sidostycken i rostfritt stål
- Tjocklek, se tabell nedan
- Ringstorlek, se tabell nedan
- Storlek: 105 - 145 mm
- Normal i storlek. Är du mellan två storlekar, gå upp
Storlek | Tjocklek | Ring innerdiameter |
105mm | 12mm | 60mm |
115mm | 12mm | 60mm |
125mm | 12mm | 60mm |
135mm | 12mm | 60mm |
145mm | 12mm | 60mm |