Fager Bits serie SALLY - tredelade bett i titan med kopparrulle
Det perfekta bettet för hästen som lägger sig i handen och blir stark och stum. Sally Universal är ett mycket populärt hoppbett.
Egenskaper
- Passar hästar som:
- tar för mycket stöd och blir tunga i handen
- aldrig hamnar bakom hand
- har svårt att mjukna och ger en stum känsla
- är något långsamma i respons
- försöker slå sig fri från tryck
- har känslig tunga
- Bettet är designat att följa hästens naturliga utformning för ett jämnt fördelat tryck i hästens mun och mindre konstant tryck över tungan. Formen passar även hästar med stor tunga och/eller låg gom.
- Kopparrullen är högre än sidodelarna och skapar ett punkttryck mot tungan när hästen lägger sig i handen och blir stark, vilket uppmuntrar hästen att återgå till ett mjukare stöd.
- Kopparsmaken ger dessutom ett trevligt sug och ökad acceptans.
- Bettet är i titan och den låga vikten ger en lättare känsla i handen och kvickare respons från dina hjälper. Fagers kirurgiska titan har en överlägsen styrka på över 100 år och är 100% allergivänligt. Materialet är smaklöst och varmt vid beröring för högsta komfort även när det är kallt ute.
- Universalringarna tillsammans med Baby Fulmer stängerna ger en stadig och stilla mundel, men en mer flexibel känsla än fasta sidostycken. Med tygeln i den stora ringen fungerar bettet som ett vanligt baucherbett/tränsbett. För hävstång ska tygeln fästas i den nedersta ringen. Bettet kan också användas med gagsidostycke och delta.
- Kombinera gärna bettet med Fager Secure Clasp kedjekrokar och en kindkedja för att fördela trycket mellan nacke, haka och mun
Teknisk beskrivning
- Mundel och Baby Fulmer i titanium (Anoblast™). Mittendel i koppar.
- Ringar i rostfritt stål
- Tjocklek, se tabell nedan
- Storlek: 105 - 145 mm
- Normal i storlek. Är du mellan två storlekar, gå upp
Storlek | Tjocklek | Ringstorlek |
105mm | 12mm | 110mm |
115mm | 12mm | 110mm |
125mm | 14mm | 110mm |
135mm | 14mm | 110mm |
145mm | 14mm | 110mm |